Skip to content

TaxPress nr 47/2017

W dzisiejszym numerze DMS TAX Press polecamy Państwu artykuł Przemysława Wojtasika pt. „NSA: impreza dla klientów obniży firmowy podatek”, dotyczący możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu w CIT wydatków poniesionych przez spółkę na organizację targów promocyjnych. Za istotny uznaliśmy również tekst Aleksandry Tarki pt. „CIT: zamknięcie nierentownego zakładu za granicą wolno rozliczyć w kraju”, w którym autorka omawia wyrok NSA w zakresie możliwości rozliczenia w Polsce straty poniesionej przez zakład spółki, położony na terenie innego państwa członkowskiego UE.

Polecamy także Państwa uwadze artykuł pt. „Nowy obowiązek dla podatników VAT!”, w którym Redakcja INFOR IFK przypomina, że od początku stycznia wszyscy czynni podatnicy VAT zostaną objęci obowiązkiem wysyłania pliku JPK_VAT oraz prowadzenia ewidencji VAT w formie elektronicznej. Interesujący jest również tekst Marka Spornego pt. „Kiedy niższy VAT na ciastka – wyrok TSUE”, w którym zwrócono uwagę na wyrok TSUE dotyczący zgodności z prawem unijnym polskich przepisów uzależniających stosowanie obniżonej stawki VAT do wyrobów ciastkarskich od ich daty ważności.

Istotny jest także artykuł Moniki Pogroszewskiej pt. „Bitcoiny: 32 proc. PIT od handlu wirtualna walutą”, w którym omówiono odpowiedź resortu finansów na pytanie „Rzeczpospolitej” w sprawie opodatkowania PIT dochodu osiągniętego z handlu kryptowalutami. Zwracamy również uwagę na tekst pt. „Sprzedaż przez internet: jak uniknąć kłopotów z fiskusem”, tej samej autorki.

Polecamy także lekturę artykułu Piotra Śmiłowicza pt. „System STIR – trwają prace w Sejmie” informującego o postępach w pracach nad Systemem Teleinformatycznym Izby Rozliczeniowej.

W celu zapoznania się z pełną treścią biuletynu zachęcamy do pobrania materiału. Jeśli będą Państwo zainteresowani uzyskaniem dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu.

TaxPress nr 47/2017

Jacek Dobrucki – Partner w DMS TAX
Henryk Suchecki – Partner w DMS TAX

EnglishGermanPolish