Skip to content

TaxPress nr 32/2017

W dzisiejszym numerze DMS TAX Press polecamy Państwu artykuł Aleksandry Tarki pt. „Prowizja za zakup biletów lotniczych a CIT” dotyczący wyroku WSA w Gliwicach, w którym sąd rozstrzygnął, na kim ciążą obowiązki płatnika zryczałtowanego PIT w przypadku zakupu przez polską spółkę biletów lotniczych od zagranicznego przewoźnika za pośrednictwem krajowego biura podróży. Za istotny uznaliśmy również tekst Pawła Rochowicza pt. „Zagraniczne usługi w chmurze z polskim podatkiem u źródła”.

Polecamy także Państwa uwadze artykuł Moniki Pogroszewskiej i Pawła Rochowicza pt. „Puste faktury – skarbówka będzie ścigać nieuczciwych przedsiębiorców”, w którym omówiono wypowiedź wiceministra finansów Pawła Gruzy w zakresie działań zmierzających do uszczelnienia systemu VAT. Interesujący jest również tekst Mateusza Maja pt. „VAT na żywność – Ministerstwo Finansów zapowiada możliwość zmiany stawek”, dotyczący zapowiedzi Ministerstwa Finansów, zgodnie z którymi resort pragnie wyeliminować sytuacje, w których te same produkty sprzedawane są z różną stawką VAT, co wynika z ich przyporządkowania do różnych pozycji statystycznych w PKWiU.

Za istotny uznaliśmy także artykuł pt. „Kiedy powstaje przychód z bitcoinów” tego samego autora, dotyczący interpretacji dyrektora KIS w zakresie momentu powstania przychodu w obrocie kryptowalutami. Zwracamy również uwagę na tekst pt. „Nowelizacja ustaw o PIT i CIT zmieni zasady opodatkowania najmu prywatnego”, również autorstwa Mateusza Maja.

W zakresie postępowania polecamy natomiast lekturę artykułu Marcina Palusińskiego i Justyny Podlaszewskiej pt. „Interpretacja indywidualna nie musi być respektowana przez kontrolujących”, w którym autorzy omawiają zakres ochrony, jakiej udziela podatnikowi interpretacja indywidualna.

W celu zapoznania się z pełną treścią biuletynu zachęcamy do pobrania materiału. Jeśli będą Państwo zainteresowani uzyskaniem dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu.

TaxPress nr 32/2017

Jacek Dobrucki – Partner w DMS TAX
Henryk Suchecki – Partner w DMS TAX

EnglishGermanPolish