Skip to content

TaxPress nr 14/2018

W dzisiejszym numerze DMS TAX Press polecamy Państwu artykuł Aleksandry Tarki pt. „Zezwolenie strefowe a udział w PGK”, w którym autorka omawia wyrok NSA dotyczący możliwości udziału w PGK przez spółkę, której działalność jest zlokalizowana na terenie SSE. Za istotny uznaliśmy również tekst Moniki Pogroszewskiej pt. „Ministerstwo chce zmian w podatku minimalnym od nieruchomości komercyjnych” dotyczący propozycji nowelizacji ustaw o CIT i PIT, będącej kompromisem z Komisją Europejską.

Polecamy także Państwa uwadze artykuł pt. „VAT: fiskus nie zarobi na małżonkach”, w którym Aleksandra Tarka omawia wyrok NSA w zakresie możliwości uznania nieodpłatnych przesunięć majątkowych pomiędzy firmami męża i żony i dotyczących przedmiotów objętych wspólnością majątkową, za dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT. Istotny jest również tekst Redakcji INFOR IFK pt. „Wkrótce kasy fiskalne online” informujący o przyjęciu przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o VAT przewidującego wprowadzenie kas fiskalnych przesyłających dane o transakcjach do resortu finansów w czasie rzeczywistym.

Interesujący jest także artykuł Przemysława Wojtasika pt. „PIT za 2017: kiedy zarobki dzieci wykazują w swoim zeznaniu rodzice” informujący o treści broszury wydanej przez resort finansów dotyczącej rozliczeń PIT osób niepełnoletnich. Zwracamy również uwagę na tekst Moniki Pogroszewskiej pt. „PIT w Polsce od emerytur z USA”, w którym autorka omawia najnowszą interpretację indywidualną w zakresie sposobu rozliczeń dla celów podatkowych emerytur otrzymywanych zza granicy.

Polecamy także lekturę artykułu pt. „Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC – stanowisko Ministerstwa Finansów”, w którym Redakcja Rzeczpospolitej omawia głośny komunikat resortu dotyczący skutków podatkowych obrotu kryptowalutami.

W celu zapoznania się z pełną treścią biuletynu zachęcamy do pobrania materiału. Jeśli będą Państwo zainteresowani uzyskaniem dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu.

TaxPress nr 14/2018

Jacek Dobrucki – Partner w DMS TAX
Henryk Suchecki – Partner w DMS TAX

EnglishGermanPolish